SportsAid athletes raring to go as Gold Coast 2018 Commonwealth Games arrive

The Gold Coast 2018 Commonwealth Games get underway today (4 April) with SportsAid recipients set to represent England, Scotland, Wales, Northern Ireland, Guernsey, Isle of Man and Jersey. A total of 397 athletes who have received backing from the charity, including 31 current awardees, will be looking to bring home medals for their respective nations and territories as many of them compete at their first ever major championships.
04 April, 2018

The Gold Coast 2018 Commonwealth Games get underway today (4 April) with SportsAid recipients set to represent England, Scotland, Wales, Northern Ireland, Guernsey, Isle of Man and Jersey across 12 days of jam-packed sporting action. A total of 397 athletes who have received backing from the charity, including 31 current awardees, will be looking to bring home medals for their respective nations and territories as many of them compete at their first ever major championships.

166 of those athletes have had help from SportsAid since the Commonwealth Games in Glasgow four years ago. The overall figure also features 130 beneficiaries of the Talented Athlete Scholarship Scheme (TASS) and four from the Backing The Best programme. TASS, which helps young student athletes to balance their sporting ambitions with their studies, and Backing The Best, designed to support sports stars facing the greatest financial pressure, are both managed by SportsAid.

Here’s the list of SportsAid athletes who will be competing at the Gold Coast 2018 Commonwealth Games....

TEAM ENGLAND
TOTAL = 250
CURRENT = 8
SUPPORTED SINCE 2014 = 93

ATHLETICS (65)

 

Adam Hague
Amar Aichoun
Adelle Tracey
Alicia Barrett
Andrew Osagie
Andy Pozzi
Andy Vernon
Anyika Onuora
Asha Philip
Bethan Partridge
Bianca Williams
Callum Hall
Callum Wilkinson
Charles Da'Vall Grice-Cardew
Cheriece Hylton
Christopher Baker
David King
Dillon Labrooy
Daphne Schrager
Desiree Henry
Dina Asher-Smith
Emily Diamond
Finette Agyapong
George Caddick
Harry Aikines-Aryeetey
Holly Bradshaw
Jack Green
Jacob Paul
Jade Jones
Jade Lally
James Arnott
Jazmin Sawyers
Jessica Turner
John Lane
John Smith
Joshua Bain
Katie Snowden
Katie Stainton
Katrina Hart
Laura Weightman
Lorraine Ugen
Lucy Bryan
Luke Cutts
Maria Verdeille
Molly Caudery
Molly Kingsbury
Morgan Lake
Nathan Douglas
Nathan Fox
Nathan Maguire
Niamh Emerson
Nick Miller
Nicole Emerson
Perri Shakes-Drayton
Reuben Arthur
Richard Chiassaro
Richard Kilty
Robbie Grabarz
Sarah McDonald
Simon Lawson
Sophie McKinna
Taylor Campbell
Thomas Gale
Thomas Bosworth
Zachary Shaw

BADMINTON (6)

Ben Lane
Chris Langridge
Rajiv Ouseph
Chloe Birch
Jess Pugh
Lauren Smith

BASKETBALL (12)

Men’s team

Adam Thoseby
Jamell Anderson
Joseph Ikhinmwin
Robert Gilchrist

Women’s team

Azania Stewart
Dominique Allen
Georgia Jones
Hannah Shaw
Melita Emanuel-Carr
Mollie Campbell
Nicolette Fong Lyew Quee
Siobhan Prior

BEACH VOLLEYBALL (4)

Christopher Gregory
Jake Sheaf
Jess Grimson
Victoria Palmer

BOXING (5)

Calum French
Luke McCormack
Pat McCormack
Sandy Ryan
Ben Whittaker

CYCLING (15)

Ian Bibby
Adam Blythe
Frazer Clacherty
Eleanor Dickinson
Kian Emadi
Emily Kay
Annie Last
Christopher Latham
Melissa Lowther
Katy Marchant
Emily Nelson
Thomas Stewart
Charlie Tanfield
Harry Tanfield
Oliver Wood

PARA-CYCLING (2)

Sophie Thornhill
Helen Scott (pilot)

DIVING (8)

Alicia Blagg
Daniel Goodfellow
Jack Haslam
Jack Laugher
Katherine Torrance
Noah Williams
Robyn Birch
Tom Daley

GYMNASTICS (8)

Alice Kinsella
Courtney Tulloch
Dominick Cunningham
James Hall
Lucy Stanhope
Max Whitlock
Nile Wilson
Taeja James

HOCKEY (29)

Men’s team

David Condon
Brendan Creed
Adam Dixon
James Gall
Harry Gibson
David Goodfield
Chris Griffiths
Harry Martin
Barry Middleton
George Pinner
Phil Roper
Liam Sanford
Ian Sloan
Sam Ward

Women’s team

Giselle Ansley
Grace Balsdon
Sophie Bray
Emily Defroand
Jo Hunter
Suzy Petty
Sarah Haycroft
Maddie Hinch
Kathryn Lane
Hannah Martin
Hollie Pearne-Webb
Amy Tennant
Anna Toman
Susannah Townsend
Laura Unsworth

NETBALL (8)

Eboni Beckford-Chambers
Beth Cobden
Kadeen Corbin
Jodie Gibson
Serena Guthrie
Jo Harten
Natalie Haythornthwaite
Helen Housby

SHOOTING (12)

Aaron Heading
Amber Hill
Dean Bale
Edward Ling
Ellie Seward
Frederick Killander
Katie Gleeson
Kenneth Parr
Kristian Callaghan
Rachel Parish
Sam Gowin
Victoria Mullin

SWIMMING (19)

Aimee Willmott
Chloe Golding
Elliot Clogg
Jacob Peters
Jarvis Parkinson
Jessica Fullalove
Joe Litchfield
Laura Stephens
Rosie Rudin
Adam Peaty
James Guy
Ben Proud
Eleanor Faulkner
Lizzie Simmonds
Jocelyn Ulyett
Holly Hibbott
Emily Large
Molly Renshaw
James Wilby

PARA SWIMMING (5)

Alice Tai
Ellie Robinson
Jacob Leach
Lewis White
Tom Hamer

RHYTMIC GYMNASTICS (1)

Hannah Martin

RUGBY SEVENS (14)

Men’s team

Dan Norton
James Rodwell
Philip Burgess

Women’s team

Claire Allan
Abbie Brown
Victoria Fleetwood
Deborah Fleming
Jess Breach
Natasha Hunt
Megan Jones
Alex Matthews
Amy Wilson Hardy
Emily Scarrett
Emily Scott

SQUASH (4)

Nick Matthew
Adrian Waller
Declan James
Sarah-Jane Perry

TABLE TENNIS (8)

Paul Drinkhall
Tin-Tin Ho
David McBeath
Denise Payet
Liam Pitchford
Kelly Sibley
Maria Tsaptsinos
Sam Walker

PARA TABLE TENNIS (3)

Felicity Pickard
Kim Daybell
Ross Wilson

TRIATHLON (3)

Jess Learmonth
Sophie Coldwell
Thomas Bishop

PARA-TRIATHLON (3)

Jade Jones
Lizzie Tench
Mark Conway

POWERLIFTING (4)

Ali Jawad
Louise Sugden
Natalie Blake
Zoe Newson

WEIGHTLIFTING (9)

Emily Godley
Emily Campbell
Fraer Morrow
Jack Oliver
Alex Collier
Sarah Davies
Nathaniel Wilding
Zoe Smith
Ben Watson

WRESTLING (3)

George Ramm
Leon Rattigan
Charlie Bowling

TEAM SCOTLAND
TOTAL = 83
CURRENT = 20
SUPPORTED SINCE 2014 – 43

ATHLETICS (12)

Callum Hawkins
Christopher Bennett
Christopher O’Hare
Eilidh Doyle
Eilish McColgan
Guy Learmonth
Holly McArthur
Jake Wightman
Kirsten McAslan
Mark Dry
Steph Twell
Zoey Clark

PARA ATHLETICS (3)

Amy Carr
Maria Lyle
Samantha Kinghorn

BADMINTON (7)

Alex Dunn
Adam Hall
Patrick MacHugh
Kieran Merrilees
Kirsty Gilmour
Julie MacPherson
Eleanor O’Donnell

BEACH VOLLEYBALL (2)

Robin Miedzybrodzki
Seain Cook

BOXING (3)

Aqeel Ahmed
Mitchell Barton
Victoria Glover

CYCLING (8)

Jack Carlin
Neil Fachie
Grant Ferguson
Callum Skinner
Mark Stewart
Katie Archibald
Eileen Roe
Isla Short

DIVING (4)

James Heatly
Lucas Thomson
Gemma McArthur
Grace Reid

GYMNASTICS (8)

Frank Baines
Hamish Carter
Kelvin Cham
Daniel Purvis
David Weir
Shannon Archer
Cara Kennedy
Isabella Tolometti

HOCKEY (3)

Men’s team

Michael Bremner
Alan Forsyth

Women’s team

Alison Howie

NETBALL (2)

Bethany Sutherland
Nicola McCleery

PARA BOWLS (7)

Robert Barr
Garry Brown
Irene Edgar
Sarah Ewing
Michael Nicoll
Michael Simpson
David Thomas

SHOOTING (5)

Aedan Evans
David McMath
Jen McIntosh
Seonaid McIntosh
Jess Liddon

SQUASH (4)

Alan Clyne
Alison Thomson
Greg Lobban
Kevin Moran

SWIMMING (7)

Craig Benson
Craig McNally
Lucy Hope
Ross Murdoch
Scott McLay
Sean Campsie
Stephen Milne

PARA SWIMMING (2)

Beth Johnston
Toni Shaw

SQUASH (1)

Alison Thomson

TABLE TENNIS (2)

Craig Howieson
Gavin Rumgay

TRIATHLON (2)

Marc Austin
Erin Wallace

WRESTLING (1)

Ross Connolly

TEAM WALES
TOTAL = 42
CURRENT = 1
SUPPORTED SINCE 2014 – 18

ARTISTIC GYMNASTICS (3)

Iwan Mepham
Maisie Methuen
Latalia Bevan

ATHLETICS (4)

Dewi Griffiths
Osian Jones
Melissa Courtney
Heather Lewis

PARA ATHLETICS (4)

Beverley Jones
Hollie Arnold
James Ledger
Rhys Jones

PARA CYCLING (1)

James Ball

CYCLING (7)

Elinor Barker
Rhys Britton
Eleanor Coster
Joe Holt
Dylan Kerfoot-Robson
Zachery May
Lewis Oliva

HOCKEY (1)

Men’s team

Gareth Furlong

NETBALL (1)

Fern Davies

PARA SWIMMING (1)

Jack Thomas

RHYTHMIC GYMNASTICS (1)

Laura Halford

RUGBY UNION (1)

Women’s team

Gemma Rowland

SHOOTING (4)

Craig Auden
Coral Kennerley
Ben Llewellin
Mike Bamsey

SQUASH (1)

Deon Saffery

SWIMMING (3)

Calum Jarvis
Ellena Jones
Chloe Tutton

TABLE TENNIS (1)

Chloe Thomas

TRIATHLON (4)

Iestyn Harrett
Liam Lloyd
Non Stanford
Olivia Mathias

WEIGHTLIFTING (3)

Catrin Jones
Hannah Powell
Jordan Sakkas

POWERLIFTING (1)

Nathan Stephens

WRESTLING (1)

Kane Charig

TEAM NORTHERN IRELAND
TOTAL = 13
CURRENT = 2
SUPPORTED SINCE 2014 – 8

ATHLETICS (2)

Dempsey McGuigan
Emma Mitchell

PARA ATHLETICS (1)

Jack Agnew

BOXING (2)

Alanna Nihell 
Kurt Walker

CYCLING (1)

Xeno Young

GYMNASTICS (2)

Ewan McAteer
Rhys McClenaghan

SHOOTING (1)

Stuart Hill 

SWIMMING (1)

Danielle Hill

TABLE TENNIS (2)

Owen Cathcart
Ashley Robinson

WRESTLING (1)

Sarah McDaid

TEAM GUERNSEY
TOTAL = 4
CURRENT = 1
SUPPORTED SINCE 2014 – 3

ATHLETICS (2)

Alastair Chalmers
Cameron Chalmers

BADMINTON (1)

Elena Johnson

SWIMMING (1)

Miles Munro

TEAM ISLE OF MAN
TOTAL = 4
CURRENT = 0
SUPPORTED SINCE 2014 – 1

ATHLETICS (1)

Joe Harris

CYCLING (2)

Lizzie Holden
Jake Kelly

SHOOTING (1)

Tim Kneale

TEAM JERSEY
TOTAL = 1
CURRENT = 0
SUPPORTED SINCE 2014 – 0

ATHLETICS (1)

Zane Duquemin