Mo Farah receives knighthood as Katherine Grainger and Jessica Ennis-Hill are made dames on Queen's New Year's Honours List

Olympic legend Mo Farah has been knighted with Katherine Grainger and Jessica Ennis-Hill made dames as 74 members of SportsAid’s alumni were recognised in the Queen’s New Year’s Honours List announced yesterday (31 December). SportsAid alumni Laura Kenny and Sascha Kindred were awarded CBEs with OBEs for Ed Clancy, Jason Cundy and Pete Reed. 66 other previous recipients of the charity’s help were given MBEs.
01 January, 2017

Olympic legend Mo Farah has been knighted with Katherine Grainger and Jessica Ennis-Hill made dames as 74 members of SportsAid’s alumni were recognised in the Queen’s New Year’s Honours List announced yesterday (31 December).

Double double OIympic champion Mo, who was supported by the charity as a 16-year-old in 1999, attended SportsAid’s 40th anniversary SportsBall in November to present Alex Yee with the prestigious One-to-Watch Award. Mo moved to England from Somalia aged eight and also has five World Championship titles to his name.    

“I am so happy to be awarded this incredible honour from the country that has been my home since I moved here at the age of eight,” said Mo. Looking back at the boy who arrived here from Somalia, not speaking any English, I could never have imagined where I would be today – it is a dream come true.”

Katherine, who retired from rowing after winning silver at the Rio Olympic Games in the double sculls with Vicky Thornley, has received a damehood for her services to charity as well as sport. Katherine is a regular supporter of SportsAid events and initiatives having been given help by the charity when she was younger.

“If anything it [New Year’s Honours List] makes you feel you have to step up again,” said Katherine. “I think that it is lovely that a lot of athletes have been able to give back, and it is some of the areas I will probably go into when I move into other worlds and be able to do more charity work.”

Jessica also announced her retirement from athletics in October having claimed silver in the heptathlon in Rio, four years on from being crowned Olympic champion. She was supported by SportsAid aged 15 with the long-term aim of competing in major championships.  

SportsAid alumni Laura Kenny and Sascha Kindred were awarded CBEs with OBEs for Ed Clancy, Jason Cundy and Pete Reed. 66 other previous recipients of the charity’s help, including Max Whitlock, Hollie Arnold, Adam Peaty, Maddie Hinch and Georgie Hermitage, were given MBEs.

“It looks pretty cool to see my name with an MBE on the end of it. I’m very proud, and it gives me a lot of motivation,” said Max, who won double individual gold and a bronze in Rio. “As an athlete I never expected to receive it and to be recognised is amazing.”  

KNIGHTHOOD

Mo FARAH, CBE, for services to athletics, London.

DAMEHOOD

Jessica ENNIS-HILL, CBE, for services to athletics, Sheffield; Katherine GRAINGER, CBE, for services to sport and charity, Maidenhead.

COMMANDERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (CBE)

Laura KENNY, OBE, for services to cycling, Cheshire; Sascha KINDRED, OBE, for services to swimming, Hertfordshire.

OFFICERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (OBE) 

Ed CLANCY, MBE, for services to cycling, Holmbridge, West Yorkshire; Jody CUNDY, MBE, for services to cycling and swimming, Greater Manchester; Pete REED, MBE, for services to rowing, London.

MEMBERS OF THE ORDER OF THE BRITISH EMPIRE (MBE)

Giselle ANSLEY, for services to hockey, Devon; Katie ARCHIBALD, for services to cycling, Edinburgh; Hollie ARNOLD, for services to field athletics, Gwent; Elinor BARKER, for services to cycling, Greater Manchester; Will BAYLEY, for services to table tennis, Rotherham; Paul BENNETT, for services to rowing, Leeds; Sophie BRAY, for services to hockey, Claygate, Surrey; Daniel BROWN, for services to rowing, Reading; Jon-Allan BUTTERWORTH, for services to cycling, Sale, Greater Manchester; Claire CASHMORE, for services to swimming, Kidderminster; Jeanette CHIPPINGTON, for services to canoeing, Maidenhead; Saskia CLARK, for services to sailing, Poole; Chris CLARKE, for services to sport, Loughborough; Joe CLARKE, for services to canoeing, Waltham Abbey, Essex; Loughborough; Grace CLOUGH, for services to rowing, Sheffield; Crista CULLEN, for services to hockey, London; Alex DANSON, for services to hockey, Marlow, Buckinghamshire; Rob DAVIES, for services to table tennis, Brecon, Powys; Adam DUGGLEBY, for services to cycling, Leeds; Scott DURANT, for services to rowing, Halton, Lancashire; Lora FACHIE, for services to cycling, Altrincham; Bethany FIRTH, for services to swimming, Downpatrick, Down; James FOX, for services to rowing, Henley-on-Thames, Oxfordshire; Megan GIGLIA, for services to cycling, Stockport; Corrine HALL, for services to cycling, Greater Manchester; Liam HEATH, for services to canoeing, Maidenhead; Georgina HERMITAGE, for services to athletics, Alton, Hampshire; Maddie HINCH, for services to hockey, Maidenhead; Oliver JAMES, for services to rowing, London; Jack LAUGHER, for services to diving, Ripon, North Yorkshire; Andy LEWIS, for services to triathlon, Lydney, Gloucestershire;  Constantine LOULOUDIS, for services to rowing, London; Hannah MACLEOD, for services to hockey, Maidenhead; Shona McCALLIN, for services to hockey, Newark, Nottinghamshire; Chris MEARS, services to diving, Leeds; Hannah MILLS, for services to sailing, Portland, Dorset; Stephanie MILLWARD, for services to swimming, Box, Wiltshire; George NASH, for services to rowing, London; Lily OWSLEY, for services to hockey, Maidenhead; Adam PEATY, for services to swimming, Uttoxeter, Staffordshire; Sam QUEK, for services to hockey, Birkenhead, Merseyside; Tom RANSLEY, for services to rowing, Ashford, Kent; Gordon REID, for services to wheelchair tennis, Glasgow; Ellie ROBINSON, for services to swimming, Great Houghton, Northamptonshire; Louis ROLFE, for services to cycling, Cambridgeshire; Justin ROSE, for services to golf, Fleet, Hampshire; Lauren ROWLES, for services to rowing, Bromsgrove, Worcestershire; Hannah RUSSELL, for services to swimming, Chertsey, Surrey; Will SATCH, for services to rowing, Henley-on-Thames, Oxfordshire; Mohamed SBIHI, for services to rowing, London; Giles SCOTT, for services to sailing, Weymouth, Dorset; Helen SCOTT, for services to cycling, Halesowen, West Midlands; Stephanie SLATER, for services to swimming, Preston; David SMITH, for services to Boccia, Strand, Swansea; Jessica STRETTON, for services to archery, Hemel Hempstead, Hertfordshire; Alice TAI, for services to swimming, Barton-on-Sea, Hampshire; Sophie THORNHILL, for services to cycling, Poynton, Cheshire; Susannah TOWNSEND, for services to hockey, Canterbury; Georgina TWIGG, for services to hockey, London; Laura UNSWORTH, for services to hockey, London; Hollie WEBB, for services to hockey, Maidenhead; Nicola WHITE, for services to hockey, London; Laurence WHITELEY, for services to rowing, Northallerton, North Yorkshire; Max WHITLOCK, for services to gymnastics, Pitsea, Essex; Emma WIGGS, for services to canoeing, Diseworth, Leicestershire; Matthew WYLIE, for services to swimming, Washington, Tyne and Wear.

This list featured on the BBC Sport website