It’s time for London 2017 – the World Para Athletics Championships have arrived!

The World Para Athletics Championships in London have finally arrived! 10 days of action will get underway this evening (14 July) as Great Britain look to follow up on last summer’s track and field success at the Rio 2016 Paralympics Games. Here's a day-by-day competition schedule which highlights when each SportsAid athlete (of which there are 37!) will be competing throughout the Championships.
14 July, 2017

The World Para Athletics Championships in London have finally arrived! 10 days of action will get underway this evening (14 July) as Great Britain look to follow up on last summer’s track and field success at the Rio 2016 Paralympics Games. SportsAid will have a strong presence at the Championships with 37 members of the 51-strong team, including Richard Whitehead, Georgie Hermitage, Jonnie Peacock and Hollie Arnold, having received help from the charity during their careers.

That figure contains five currently supported SportsAid athletes in Rhys Jones, Jade Jones, Zak Skinner, Martina Barber and James Hamilton. Since the London 2012 Paralympics, a total of 32 athletes have been given help by SportsAid while 31 competed in Rio. You’ll find a day-by-day competition schedule, below, which highlights when each SportsAid athlete will be competing throughout the Championships. Please note – certain final appearances will be subject to progression through the heats. 

SPORTSAID ATHLETES – WORLD PARA ATHLETICS CHAMPIONSHIPS SCHEDULE

You can find out when each athlete received a SportsAid award by clicking here

FRIDAY 14 JULY

Evening

F32 Club Throw – 7pm (FINAL)

Abbie Hunnisett
Gemma Prescott

T12 100m – 7:35pm (HEATS)

Zac Shaw

T34 100m – 8:55pm (FINAL)

Kare Adenegan
Carly Tait

SATURDAY 15 JULY

Morning

T54 1500m – 11:35am (HEATS)

Jade Jones

T12 100m – 12:15pm (HEATS)

Zac Shaw

Evening

F46 Javelin – 7:57pm (FINAL)

Hollie Arnold

T42 200m – 8:29pm (FINAL)

Richard Whitehead

T33 100m – 8:38pm (FINAL)

Dan Brammall
Toby Gold
Andrew Small

T12 100m – 9:23pm (FINAL)

Zac Shaw

T53 200m – 9:41pm (FINAL)

Sammi Kinghorn

SUNDAY 16 JULY

Morning

F33 Shot Put – 10:06pm (FINAL)

Kieran Tscherniawsky

T54 1500m – 10:15am (HEATS)

Richard Chiassaro

T36 200m – 11:10am (HEATS)

Graeme Ballard

T13 100m – 11:30am (HEATS)

Zak Skinner

Evening

F35 Shot Put - 8:44pm (FINAL)

Sam Ruddock

T44 100m – 8:57pm (FINAL)

Jonnie Peacock

T13 100m – 9:06pm (FINAL)

Zak Skinner

T54 1500m – 9:45pm (FINAL)

Richard Chiassaro

MONDAY 17 JULY

Morning

F34 Shot Put – 11:05am (FINAL)

Vanessa Wallace

T54 1500m – 11:20am (FINAL)

Jade Jones

T20 Long Jump – 11:49am (FINAL)

Martina Barber

T42 100m – 11:52am (HEATS)

Richard Whitehead

T44 100m – 12:28pm (HEATS)

Sophie Kimlish

T54 800m – 12:46pm (HEATS)

Richard Chiassaro
Nathan Maguire

T47 100m – 1:13pm (HEATS)

Polly Maton

Evening

T42 100m – 8pm (FINAL)

Richard Whitehead

T44 100m – 8:20pm (FINAL)

Sophie Kimlish

T36 200m – 8:30pm (FINAL)

Graeme Ballard

T54 800m – 9:31pm (FINAL)

Richard Chiassaro
Nathan Maguire

T34 400m – 9:47pm

Ben Rowlings
Isaac Towers

TUESDAY 18 JULY

Morning

T42 Long Jump – 10:36am (FINAL)

Luke Sinnott

T54 200m – 12:20pm (HEATS)

Richard Chiassaro
Nathan Maguire

Evening

T54 800m – 8:05pm (HEATS)

Jade Jones

T47 100m – 8:55pm (FINAL)

Polly Maton

T54 200m – 9:45pm (FINAL)

Richard Chiassaro
Nathan Maguire

WEDNESDAY 19 JULY

Evening

T37 100m – 7:10pm (HEATS)

Rhys Jones

T12 200m – 7:26pm (HEATS)

Zac Shaw

T35 100m – 8:05pm (FINAL)

Maria Lyle

T54 800m – 8:20pm (FINAL)

Jade Jones

T54 400m – 8:30pm (HEATS)

Richard Chiassaro
Nathan Maguire

T53 400m – 9:12pm (FINAL)

Sammi Kinghorn

THURSDAY 20 JULY

Evening

F32 Club Throw – 7:06pm (FINAL)

Stephen Miller

T12 200m – 7:15pm (HEATS)

Zac Shaw

T37 100m – 7:10pm (FINAL)

Rhys Jones

T34 400m – 8:55pm (FINAL)

Kare Adenegan
Carly Tait

T37 400m – 8:35pm (FINAL)

Georgie Hermitage

T34 800m – 8:45pm (FINAL)

Ben Rowlings
Isaac Towers

T54 400m – 9:05pm (FINAL)

Richard Chiassaro
Nathan Maguire

FRIDAY 21 JULY

Evening

T12 200m – 7:26pm (FINAL)

Zac Shaw

T20 800m – 8:13pm (HEATS)

James Hamilton
Stephen Morris

SATURDAY 22 JULY

Morning

T13 Long Jump – 10:17am (HEATS)

Zak Skinner

T37 100m – 11:10am (HEATS)

Georgie Hermitage

T36 100m – 12:20pm (HEATS)

Graeme Ballard

Evening

T36 100m – 8:10pm (FINAL)

Graeme Ballard

T20 800m – 8:30pm (FINAL)

James Hamilton
Stephen Morris

T37 100m – 8:40pm (FINAL)

Georgie Hermitage

T54 1500m – 9:20pm (FINAL)

Jade Jones

SUNDAY 23 JULY

Morning

T53 100m – 10:30am (HEATS)

Mickey Bushell

T47 Long Jump – 10:42am (FINAL)

Polly Maton

T53 100m – 11am (HEATS)

Sammi Kinghorn

T20 5000m – 11:45am (FINAL)

Stephen Morris

T35 100m – 12:15pm (FINAL)

Jordan Howe

T53 100m – 12:30pm (FINAL)

Mickey Bushell

T53 100m – 12:45pm (FINAL)

Sammi Kinghorn

Evening

T53 800m – 6:51pm (FINAL)

Sammi Kinghorn

You can tune into Channel 4’s coverage to see all of these SportsAid athletes and their fellow Great Britain team-mates at the World Para Athletics Championships in London.